KM Beta logo

Otázka

Jaké je využití a k čemu je vhodný křemičitý písek?

Odpověď

Použití sušeného písku na zásyp zámkové dlažby

Celá plocha dlážděná zámkovou dlažbou vytvoří po pokládce kompaktní celek, neboť spáry mezi jednotlivými dlažebními kameny jsou nepatrné. Tyto drobné spáry se vyplňují jemným křemičitým pískem, který přesně upevní betonové kameny a umožní zajistit celistvost výsledné plochy. Zásyp je jedním z finálních úkonů při pokládce zámkové dlažby. Provádí se pomocí košťat, písek se pečlivě rozmetá, dokud není každá spára perfektně vyplněná. Je však nezbytné používat dokonale suchý zásypový písek. Suchost je velmi důležitá, neboť písek se nelepí a tím dochází k snadnému vyplňování mezer mezi kameny zámkové dlažby. Pro zásyp používáme zásypový, jemný křemičitý písek o frakci: 0,1 - 1 mm; 0,1 - 2 mm; 0,1 - 4 mm - pro spáry od 2 - 6 mm.

Výhodou je proto dovézt na stavbu již suchý písek, který okamžitě zpracujete a nemusíte čekat na jeho vyschnutí. Dokončení zámkové dlažby se Vám tím zkrátí i o několik dní. Například u malých ploch je tak pokládka podstatně efektivnější. Můžete zapískovat okamžitě po položení posledního kusu zámkové dlažby - v jednom kroku.

 

Použití sušeného písku na vyrovnání podlah a jako akustická izolace

Při rekonstrukcích nebo u nových staveb se sušený písek používá do skladby podlah jako vyrovnávací vrstva, případně jako akustický útlum mezi jednotlivými patry domů. Písek se také používá pro obsyp domovních rozvodů - voda, topení, elektrická instalace apod. Suchý písek perfektně "zateče" do všech mezer a zajistí se tím následné nepropadání ostatních skladeb konstrukce podlah a podlahy samotné. Pro tento účel doporučujeme písek zrnitosti 0 - 4 mm.

 

Použití sušeného písku na pískování trávníků

Pravidelné pískování trávníku je prováděno s cílem zvýšení propustnosti svrchní vrstvy pro vodu a vzduch, rychlejší odbourávání travní plsti a vyrovnání drobných nerovností. Zásah je vhodné provést následně po vertikutaci a aerifikaci, možná je však i samostatná aplikace. Pro tento účel doporučujeme frakci 0 - 2 mm. Doporučená dávka se pohybuje v rozmezí 2 - 5 l/m², bez předchozího provzdušnění pouze 2 - 3 l/m².

 

Použití sušeného písku do dětských pískovišť

Sušení písku je prováděno při 300 stupních Celsia, což spolehlivě zaručí zničení všech zárodků a bakterií. Z tohoto typu písku lze při obvyklé vlhkosti snadno modelovat bábovičky či hrady nebo tunely v písku - záleží pouze na fantazii Vašich dětí.