Vyhledávání
Jak na stavební povolení při rekonstrukci střechy
Autor
KM Beta a.s.
Datum publikace
Články podle tématu
Rekonstrukce střechy
Sdílení

Výměna krytiny, doplnění střešních oken, nové krovy, změna využití podkroví. Modernizace střechy může mít mnoho důvodů a podob. O tom, kdy musíte na úřad, přitom nerozhoduje jen její rozsah. Do hry zde vstupuje několik dalších faktorů. Kde tedy leží hranice, při jejímž překročení už je třeba povolení? Vším vás provedeme. A přidáme několik tipů pro nestandardní situace.

Je potřeba na rekonstrukci střechy stavení povolení? Odpověď je obsažena ve stavebním zákoně. Od loňského roku platí jeho výrazně pozměněná verze, která vcelku zřetelně popisuje, jak se v konkrétní situaci zachovat. V případě prací na již kolaudované stavbě je rozhodující, zda jde o činnosti směřující k její změně nebo jen údržbě. V prvním případě se jednání s úřadem určitě nevyhnete. V tom druhém může být situace snazší – tedy rekonstrukce střechy bez povolení. A pozor. Do kolonky údržba mohou překvapivě spadnout i relativně velké akce…

Obecně platí, že bez povolení můžete konat tehdy, pokud nezasahujete do nosných konstrukcí a neměníte vzhled ani způsob užívání stavby. K tomu je nutné si pohlídat, zda váš záměr nepotřebuje posouzení vlivů na životní prostředí nebo jeho realizací nedochází ke snížení požární bezpečnosti. Stejně tak není nutné povolení řešit v případě drobných staveb, které zákon definuje jako doplňkové. Jde o různé přístřešky, skladovací prostory, altány různých velikostí a podobně.

 

 

Výměna krytiny? Může jít o údržbu bez papírů

Za údržbu dokončené stavby se podle stavebního zákona považují práce, jimiž se zabezpečuje „dobrý stavebně technický stav stavby tak, aby se co nejvíce snížilo nebezpečí výskytu závady nebo havárie stavby a nedocházelo ke znehodnocení“. Pokud tedy potřebujete vyměnit okapy a jejich svody, doplnit sněhové zábrany nebo odvětrání, pak tyto investice spadají právě sem. Týká se to i výměny střešních oken, pokud zůstane zachována jejich velikost, a případného zateplování střešního pláště z vnitřní strany.

Do kategorie udržovacích prací se ale můžete vměstnat i s mnohem velkorysejším záměrem – novou střešní krytinou. A klidně i s výměnou latí a doplňkové hydroizolace. Důležité je, abyste nezasáhli do nosné konstrukce. V tomto případě ale určitě neuděláte chybu, když svou investici s místně příslušným stavebním úřadem budete alespoň konzultovat. Ke konkrétní lokalitě se mohou vázat určitá specifika, například z pohledu památkové péče nebo územního plánu.

 

 

 

 

Když bude střecha od základu jiná

Situace, pro které je souhlas se záměrem nutný, rozděluje stavební zákon do několika skupin. Jde hlavně o nástavby měnící výšku budovy, přístavby ovlivňující půdorys nebo jiné způsoby užívaní stavby. A pak samozřejmě každá situace, kdy dochází k zásahu do nosných konstrukcí. V případě rekonstrukcí střech tak jde především o výměnu krovů, úpravu sklonu nebo tvaru střešního pláště, doplnění nových střešních oken nebo zásadní změnu vzhledu.

Výjimečné situace. Když může jít o zdraví

A pak je tu ještě třetí varianta. Náhrada střešní krytiny z vláknitého cementu, obecně nazývanou jako eternit. Ta totiž obsahuje potenciálně nebezpečný azbest. Ani v takovém případě sice nemusíte žádat o souhlas se záměrem, pokud nezasahujete do tvaru střechy a její nosné konstrukce, vztahují se na vás ale jiné povinnosti. Musíte vše dopředu nahlásit stavebnímu úřadu a hygienické stanici.

Také samotné snímání eternitové střešní krytiny má svá specifika. Pokud ho raději nesvěříte odborné firmě, což je ideální případ, musíte stejně jako odborní pracovníci dodržovat jasně daná pravidla. Žádné shazování do kontejneru, ale velmi opatrná práce. Přísná pravidla má i nakládání s odpadem. Více se o problematice odstranění eternitu můžete dozvědět zde.

Kolik to bude stát? Rychlé počty

Když už plánujete výměnu střešní krytiny, je dobré vědět, co za to. Proto jsme připravili kalkulačku, pomocí níž lze i bez projektové dokumentace získat orientační výpočet ceny na rekonstrukci střechy. Jak to vypadá v praxi? Vše začíná výběrem materiálu. U střešních tašek po volbě některé z řad nabídne aplikace přehled barevných provedení a dostupné povrchové úpravy.

Následuje zadání odpovídajícího typu a tvaru střechy včetně rozměrů. Každý krok je doprovázen grafikou, která usnadňuje výběr. Poté se objeví přehled s nabídkou doplňků – například nášlapné tašky pro přístup ke komínu nebo odvětrávací tašky. Po odeslání se v aplikaci objeví soupis všech položek. Kalkulačku najdete na tomto odkazu. A řešení existuje i pro ty, kdo chtějí mít maximální klid. Stačí zaslat adresu domu, případně souřadnice. Na základě podrobných leteckých snímku střechu sami zaměříme a pošleme vám kalkulaci. Služba je dostupná na této adrese.

Konkrétní příklad na závěr

Marek Kovář je majitelem domu, který poslední výraznou úpravou prošel v 90. letech. Teď plánuje další investici, která má dům technicky i esteticky posunout dál. Plechové šablony chce nahradit betonovou střešní krytinou, spolu s tím vymění současná střešní okna a dvě další přidá. Potřebuje stavební povolení?

Výměna krytiny, pokud nezasáhneme do konstrukčních částí střechy, spadá do kategorie udržovacích prací. Takže ani v případě, kdy měníme její materiál, není stavební povolení potřeba. Samozřejmě se bavíme o situaci, kdy objekt nebo lokalita nejsou památkově chráněné. 

Stejná situace platí i pro výměnu střešních oken, pokud je zachován jejich rozměr. Marek Kovář ale chce přidat i nová. A v tomto okamžiku už musí na stavební úřad. Dochází totiž ke změně stavby. Navíc nová okna mohou být i důsledkem jiného využití částí podkroví, což opět znamená jednání s úřady. Výsledkem tak je, že Marek Kovář na plánovanou rekonstrukci střechy stavební povolení potřebuje.

Často se ptáte: 

  • Jak dlouho trvá udělat novou střechu?

Záleží na tvaru a velikosti vaší střechy — každá stavba je trochu jiná. Nejlepší je proto zeptat se přímo pokrývače, který bude mít jasnější představu. Pokud zatím žádného nemáte, rádi vám doporučíme místního. Stačí se ozvat našim zástupcům – kontakty najdete tady.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte jasnou představu o spotřebě a ceně materiálu pro vaši stavbu.

    Kalkulačky materiálu
    Kalkulačky materiálu