Vyhledávání
Když potřebujete zastřešit svůj další projekt. S námi to jde i po letech
Datum
Sdílení

Terasa směrem do zahrady, přesah střechy pro parkovací místo před domem, místnost v podkroví s mansardovým oknem, nebo dokonce velkoryse dimenzovaná přístavba. Ať už je váš nový projekt jakýkoliv, nemusíte se ho bát ani v případě starší střechy. Pokud jste použili naši betonovou krytinu, máte na co navazovat. Poradíme, na co si dát pozor. A taky přidáme pár tipů, jak vaši střechu modernizovat a získat prostor pro další funkce.

Patinování, stárnutí, degradace. Každý materiál se v čase mění jinak. Beton je v tomto ohledu možné označit za premianta. Svůj vzhled mění jen velmi pozvolna. A stejnou vlastností vyniká i krytina z něj vyrobená. Proto na ni poskytujeme záruku 50 let. Navíc s vědomím toho, že reálná životnost je ještě daleko vyšší.

„U betonové krytiny nedochází vlivem dlouhodobých účinků teploty a vlhkosti k žádným změnám tvaru. Díky svému složení je navíc extrémně mrazuvzdorná a odolná proti mechanickému poškození,“ shrnuje výhody betonové tašky konzultantka Andrea Pešatová z KM Beta.

Z výše uvedeného vyplývá, že přidání nových tašek k těm již položeným, nemusí představovat žádný problém. Beton použitý k jejich výrobě je jemnozrnný, probarvený v celé hmotě. V součtu s kvalitní povrchovou úpravou to znamená, že vizuální odlišnost staré a nové krytiny bude minimální.

Beta? Výroba běží nepřetržitě od roku 1983střešní krytina Beta

 

 

Tradice. Termín, který odkazuje na silné zázemí, zkušenosti a stabilitu. Jak to vypadá v našem případě? Historie naší současné řady Beta sahá do roku 1983 – jde tak o první průmyslově vyráběnou betonovou střešní tašku na území Československa. Od začátku vzniká v závodě v Bzenci-Přívoze, v roce 1989 se do produkce zapojil i nově vybudovaný provoz v Kyjově. Oba podniky spadají od 90. let pod křídla KM Beta a výroba střešních tašek stále běží.

A co z toho má zákazník? I když jste si novou střechu pořídili před deseti či patnácti lety, stejné tašky stále koupíte jako nové. Přibyly barevnosti nebo další provedení povrchové úpravy, tvar je ale pořád stejný. Není tak problém střechu rozšířit. Jen v jednom případě je potřeba respektovat několik pravidel.

Malá daň za velkou inovaci

Vyšší únosnost při nižší hmotnosti. Komplexní povrchová úprava. Postupné zdokonalování ochrany proti zafukování. A také optimalizace odvodu vody. Na krytině Beta jsou po celou dobu její výroby prováděny úpravy směřující k maximální užitné hodnotě. Hmotnost klesla o zhruba 300 gramů, přibyly různé typy povrchů, včetně fungicidních nátěrů.

V roce 2007 pak došlo k výrazné technické změně – větší vůle ve zvýšené boční drážce umožňuje lepší dilataci a tím i spolehlivější odvod vody za všech okolností. Tašky Beta vyrobené do roku 2008 tak nejsou zcela kompatibilní s aktuálně vyráběnými. To ovšem neznamená, že je nemůžete kombinovat. Při správném postupu dokonce rozdílné řešení nepředstavuje žádné zvláštní nároky navíc.

střešní taška

Co z toho plyne?

Kombinace obou provedení přitom funguje, pokud jsou tašky vedle sebe. Ze spodu nebo shora na sebe kvůli rozdílné šířce navázat nejdou. Vždy se proto snažte mít starý typ vpravo a postupujte doleva – tedy ve směru přirozené pokládky. V takovém případě není nutná žádná úprava. V opačném směru, kdy je nutné se na původní typ napojit zprava, již musíme starší provedení upravit – seříznutím krycí vlny, která dosedá na drážku.

 

rez_tasky.png

Jak postupovat?

Podle plochy střechy určíme množství základních tašek, případně doplňků. Klidně se můžete obrátit na naše výpočtové oddělení. To vždy dodá kalkulaci navýšenou o několik procent. Tím je vytvořena přiměřená rezerva pro nenadále situace.

Vždy je potřeba plochu tvořenou starší krytinou ukončit sloupcem. Pokud je možná pokládka zprava doleva, jde o ideální situaci srovnatelnou s realizací nové střechy. V opačném případě musíme staré tašky v posledním sloupci seříznout. A pak pokračovat s novými. 

S úpravou střechy zvažte i další možnosti

Pokud nastane situace, že zásadnějším způsobem zasáhnete do tvaru střechy, stojí za to zvážit i další investice. Pokud je sdružíte, určitě ušetříte. Jde především o doplnění prvků, které před více než deseti lety nebyly standardní. Například protisněhové tašky a zábrany nebo střešní lávky pro snazší přístup ke komínu. Kompatibilní řešení je dostupné pro řady Beta, Hodonka i Rota.

Zároveň je dobré pamatovat na to, že v naší nabídce jsou i systémová řešení pro instalaci solárních kolektorů a fotovoltaických panelů. V případě použití tašek Beta nebo Hodonka jsou při montáži panelů k dispozici kolektorové tašky, kabely lze přes střechu elegantně a bezpečně převést taškou kabelových prostupů a tak dále. Odpadá tak improvizace a vše lze připravit na míru dopředu – a to i v případě dodatečné montáže na starší střechy.

Místo plastu beton

U krytiny Beta, Hodonka i Rota stále přibývají doplňky z betonu. Ty tak mají stejný vzhled i životnost jako střešní tašky. Stojí tak za to věnovat pozornost případné náhradě původních plastových doplňků. 

odvětrávací střešní taška

TIP: Pokud chcete pomoct s posouzením stavu střechy a získat tipy a rady pro další postup, obraťte se na nás. Na www.kmbeta.cz/kontakt si vyhledáte nejbližšího konzultanta, který pomůže s výběrem a může i doporučit kvalitní realizační firmu.

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Ceník ke stažení

    Ceník platný od 1. 2. 2024 PDF 3.71 MB