Vyhledávání
Maltové směsi se svetrem. Mírná zima nemusí stavbu zastavit
Datum publikace
Sdílení

Asi nikdo neplánuje, že bude provádět hrubou stavbu během zimního období. Vždy to představuje zvýšené náklady a vyžaduje pečlivější dodržování technologických postupů. Přesto nastávají situace, kdy jiná možnost není. Zpoždění projektu, navazující práce, změna dispozice. Pokud použijete správnou maltovou směs a budete věnovat pozornost přípravě podkladu, nemusí teploty těsně pod nulou stavbu zmrazit.

Pět měsíců a mínus pět stupňů 

Od 1. listopadu do 31. března. Tak je definováno zimní období, kdy lze očekávat pokles teplot pod bod mrazu – tedy stav, který při provádění hrubé stavby vše komplikuje. S použitím správných materiálů a postupů lze ale tento hendikep překonat. Ale jen do teploty -5 °C. Pokud teploměr ukáže méně, musíte čekat.

Maltoviny se zimní úpravou

Nízké teploty maltě či lepidlům na cementové bázi nesvědčí. Výrazné zpomalení tuhnutí a tvrdnutí může mít fatální následky na kvalitu celé stavby. Existují však přísady do maltovin, které tato rizika eliminují. V KM Beta s nimi máme zkušenosti od roku 2012.

„Již delší dobu používáme přísady bez chloridové báze. Obsahují mravenčan vápenatý. Ten zajistí zkrácení tuhnutí a urychlí zvyšování počáteční pevnosti,“ vysvětluje technolog KM Beta Ing. Petr Zlámal, Ph.D.

A jak zimní úpravu poznat na první pohled?

V případě produktů z Bzence jde o přidané písmeno „Z“ ke kódu produktu.