Vyhledávání
První řada cihel? Naprostý základ
Datum publikace
Tagy
První stavební pomoc
Sdílení

Nic nepodcenit, nelitovat času. Případná chyba se totiž s vámi povleče. Pro kvalitně realizované stěny je založení první řady zdiva naprostý základ. Přehledně si ukážeme, jak v postupovat, aby se vám zdilo hladce.
 

Naše vápenopískové bloky Sendwix mají velmi přesné rozměry. Během stavby to přináší mnoho výhod. Od úspory nákladů přes možnost využití systémových prvků až po snadné zdění.

Jak vypadá zakládaní cihel v praxi? 

Co si připravit?

Kromě maltovin Profimix a zdiva Sendwix se neobejdete bez potřebných pomůcek a přístrojů:

 • nivelační přístroj v sadě se stativem a latí
 • zakládací souprava tvořená dvěma přípravky
 • stahovací lať v délce alespoň 200 cm
 • manipulační hák nebo kleště na bloky Sendwix
 • dávkovač na lepidlo

Samozřejmě není nutné vše kupovat. Kleště, manipulační háky a dávkovač na lepidlo nabízí přímo KM Beta, zbytek najdete v půjčovnách.

TIP: Na stavbu, i když ji provádíte svépomocí, nemusíte být sami. Stačí se obrátit na některého z našich regionálních manažerů, který vám na založení první řady pomůže najít prověřenou firmu. S ní je pak možné domluvit spolupráci. Založení zabere zhruba jeden den.

Hledáme vrchol v rohu

Máme základovou desku, připravený materiál, jdeme na to. Prvním krokem je provedení hydroizolace v místech, kde budou zdi. Pak přichází ke slovu nivelační přístroj a hledání nejvyššího bodu, respektive rohu. Z něj totiž s vyzdíváním první řady začneme. „Minimální vrstva zakládací malty činí 10 milimetrů. Tu aplikujeme právě v nejvyšším místě. Dále pak již jen přidáváme, abychom výškové rozdíly v základové desce srovnali,“ vysvětluje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

Jakou zakládací maltu? 

V systémovém řešení Sendwix jde o maltu s označením ZM-920. „Pro zakládací maltu musí být pevnost v tlaku minimálně 10 N/mm2. My při správné aplikaci naší směsi dosahujeme hodnotu dvojnásobnou, tedy 20 N/mm2,“ podotýká Vlastimil Sova.

Zdění z cihel Sendwix: První cihly první řady

 

první řad cihel vápenopískových

Pokud máme první metry zakládací vrstvy malty vytvořeny, přistoupíme k usazování bloků Sendwix. Začínáme vždy od vazby rohů. Uložené bloky pak srovnáváme pomocí vodováhy a napnutého provázku, k vyrovnávání výšek použijeme gumové kladívko.  

Po uložení a zarovnání prvních bloků přistoupíme k přemístění zakládací soupravy. Jeden přípravek ponecháme v původním místě, druhý se posune ve směru nanášení zakládací spáry a směrově i výškově ustaví. Vzdálenost opět volíme podle délky stahovací latě. Tento postup opakujeme, dokud nedokončíme souvislý úsek, například celou jednu zeď.

Druhá a ty další…

Pokud máme první řadu, máme základ, na kterém už můžeme komfortně stavět. Druhá a každá další řada už se řídí jednoduššími pravidly. Právě díky pečlivému založení. Jako pojivo se používá lepidlo ZM-921. Nanáší se buď zubovou stěrkou nebo dávkovačem. Jeho výhodou je rychlost, možnost uzpůsobení šířky a speciální funkce. „Bloky Sendwix mohou mít svislé elektroinstalační kanálky, což následně velmi ulehčuje provádění rozvodů elektřiny. Je ale nutné dbát na správnou převazbu a nezaslepit je lepidlem. Dávkovač, který máme v příslušenství, lze nastavit tak, aby na tato místa lepidlo nenanášel,“ říká Vlastimil Sova.

Na co při zakládaní a zdění pamatovat 

Říká se, že dokonalost je ukrytá v detailech. V případě stavby to rozhodně platí. A vše začíná již přípravou.

 • Aby dobře přilnulo pojivo, ať už malta nebo lepidlo, zbavte bloky Sendwix těsně před zabudováním do stavby prachu smetáčkem a poté mírně navlhčete.
 • V případě malty je velmi důležité dodržovat pokyny pro přípravu, hlavně hlídat množství záměsové vody.
 • Pro případné dělení bloků si půjčte řezačku – blokovou pilu. Pokud její použití není možné, lze pracovat s úhlovou bruskou osazenou diamantovým kotoučem.
 • Jednotlivé bloky ukládáme na místo vždy shora, nesmýkáme s nimi – spára musí zůstat v souvislé vrstvě. Proto doporučujeme použití manipulačního háku nebo kleští.
 • Při realizaci dalších řad obvodového zdiva je nutné vkládat stěnové spony tam, kde dojde k napojení příček. Jde o pásky z nerezového plechu, aplikují se do každé druhé řady.
 • Správné umístění a převazbu bloků velmi usnadňují vodící linky umístěné na lícové straně. Ty zároveň vyznačují polohu kanálků pro elektroinstalaci.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

  Kalkulačky materiálu

  Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

  Spočítat