Vyhledávání
Rekonstrukce střechy? Zvažte beton
Datum publikace
Sdílení

Zatékání do konstrukce na více místech, stářím se rozpadající tašky, připravovaná instalace fotovoltaiky nebo jen potřeba sladit střechu s novou fasádou. Důvodů k výměně střešní krytiny může být mnoho. Ve všech případech je na prvním místě stejná otázka. Z jakého materiálu nová střecha bude? Přinášíme několik argumentů, proč sáhnout po tašce z betonu. A taky vyvrátíme několik mýtů, které se v této souvislosti tradují.

Na začátek ale to nejzásadnější. Platí, že tam, kde byla pálená taška, lze použít také betonovou. A naopak. Pokud do hry nevstupují památkáři, je tak rozhodnutí zcela na preferencích investora.

Mýtus první. Betonová taška je těžká


Beton patří do základů, na střechu ne. Mýtus, který nemá žádný reálný základ. K jeho vyvrácení stačí rychlý pohled do technických listů a kalkulačka. U běžné betonové střešní krytiny Beta a Hodonka činí celková hmotnost jednoho čtverečního metru 42,5 kilogramu. A tašky pálené? Hmotnost se liší podle vzoru a výrobce, nejčastěji se doberete hodnoty mezi 39,6 až 44,7 kilogramu. 
Pokud to vztáhneme na celou střechu, například o typické ploše 200 čtverečních metrů, dostaneme se s použitím naší betonové střešní krytiny na hodnotu 8 500 kilogramů. Pokud totéž spočítáme pro tu „nejsubtilnější“ běžně používanou pálenou tašku, dostaneme se na 7 920 kilogramů. Rozdíl osm procent a 680 kilogramů. A ještě jedno číslo pro srovnání – pokud na této modelové střeše budete mít 10 centimetrů mokrého sněhu, bude jeho hmotnost osm tun…
Hmotnost tedy není při výběru střešní krytiny argumentem. Rozdíly mezi pálenou a betonovou taškou se pohybují v jednotkách procent. A to v obou směrech. Rozdíl se ještě dále stírá v případě zasněžení, velkou roli hraje i osazení fotovoltaikou nebo solárními panely.

Mýtus druhý. Cenu střechy zjistím podle ceny tašek


Cena za metr čtvereční? Takto náklady na rekonstrukci určitě nezjistíte. Důležité je zohlednit i cenu dalších prvků, jako jsou okrajové, odvětrávací či protisněhové tašky. Prakticky vždy platí, že střecha z betonové krytiny je levnější. Velký cenový rozdíl vytvoří například hřebenáče, obecně pak veškeré kusové zboží. Trochu úsměvné, ale pro ilustraci zajímavé, je srovnání cen stylizovaného kohouta na hřeben. Ten z cihlářské hlíny je o zhruba 40 procent dražší než jeho „betonový kolega“.

Argument první. Záruka 50 let, reálná životnost dvojnásobná


Na střešní krytinu KM Beta je záruka 50 let, reálná životnost je ale daleko vyšší. 

 

citát regionálního manažera

 

TIP: U naší krytiny jsou z betonu i doplňky. Ty tak mají stejný vzhled i životnost. V případě, kdy jsou u jiných systému použity prvky z plastu, dochází k nerovnoměrnému stárnutí a je narušena barevná jednolitost střechy.

Argument druhý. Pestré možnosti a komplexní systém


Od matné po vysoce lesklou, od cihlové po modrou či zelenou. Betonová střešní krytina KM Beta umožňuje individualizaci nebo naopak neinvazivní začlenění do okolní architektury. Záleží na prioritách investora. Například u řady Beta jsou k dispozici tři povrchové úpravy a sedm možných barev. Varianty krytiny:

povrché úpravy

Střecha už neslouží jen jako ochrana domu. Musí být připravena i na instalaci mnoha systému a technologií. Při plánování proto vždy hledejte, zda výrobce má v nabídce prvky pro hromosvody, odvětrání, zadržení sněhu, vybudování nášlapů a lávek nebo instalaci solárních kolektorů a fotovoltaiky.  

Argument třetí. Skutečně ekologická je ta z betonu


Nechali jsme si to spočítat. Uhlíkovou stopu související s výrobou betonových tašek na střechu o ploše 200 m2 lze vyjádřit hodnotou 1,8 tuny CO2. Tolik vyprodukuje běžné auto po ujetí zhruba 13 000 kilometrů. A pro ještě lepší srovnání – výroba pálených tašek pro stejnou plochu znamená zhruba 3 tuny CO2…
Proč tak obrovský rozdíl? U betonových tašek je sice nutné upravit cement, ten ale tvoří jen 20 % hmotnosti výrobku. Kamenivo se pouze těží a třídí. U pálených tašek je základem cihlářská hlína. Tu je nutné vytěžit, pomlít, zformovat, vysušit a následně vypálit. To vše jsou energeticky velmi náročné procesy. 

Spočítáme vám to

střešní tašky typu Hodonka


Každého vždy zajímá, co to bude stát. V případě KM Beta vše zjistíte velmi snadno a zdarma – stačí se obrátit na naše výpočtové oddělení. Co je k tomu potřeba? „Platí, že čím úplnější informace od zájemce obdržíme, tím přesnější kalkulaci získá. Základem je přesná adresa rekonstruovaného domu, rozměry a také fotografie,“ vyjmenovává to nejdůležitější výpočtářka Ing. Vanda Rajnochová z KM Beta. Bližší informace získáte na zákaznickém centru pro střechy KM Beta: vypocty@kmbeta.cz | 775 779 372. Na základě leteckých snímků z mapy a zadaných rozměrů se stanoví přesný tvar, velikost a spočítá spotřeba základních tašek a dalších prvků. Fotografie poslouží k posouzení souvislostí, například pro návrh instalace sněhových zábran nad vchodem či na straně přiléhající k veřejné komunikaci. „Určitě je dobré jít v popisu do detailů, ať můžeme do kalkulace případně zahrnout třeba i odvětrávací tašky, prostupy pro odvětrání kanalizace nebo anténní sloupek,“ dodává Ing. Vanda Rajnochová. Kalkulaci s přesným rozpisem materiálu obvykle zájemce dostane do pěti pracovních dnů. „Pokud jde o přesnost, pohybujeme se v toleranci dvou až čtyř procent proti skutečnosti. Rozdíl je ale v zájmu investora. Jednak při pokládce vždy může dojít k poškození některých tašek, zbytek je vhodné uschovat jako rezervu,“ uzavírá.

 

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat