Vyhledávání
Soběstačný dům jako cesta k energetické nezávislosti
Datum publikace
Sdílení

Soběstačné domy jsou cestou, jak žít ekologicky a nezávisle. Je známo, že největší položkou z hlediska bydlení jsou finance na energie, takový soběstačný dům si vyrobí veškerou energii sám, takže už se vás nemusí týkat zvyšování cen od dodavatelů.

Co je soběstačný dům

Chystáte se stavět nový rodinný dům a je vám blízká otázka udržitelnosti, pak by třeba energeticky nezávislý dům mohl být tím směrem, kterým byste se rádi vydali. Pojďme si  nejdříve ujasnit, co by takový soběstačný dům měl v ideálním případě umět:

  • vyrobit a akumulovat elektrickou energii pro svou spotřebu,
  • vyrobit, zachytit dostatek tepla pro celý dům,
  • zachytit a čistit dešťovou vodu, kterou lze pak dále využívat ke splachování,  sprchování, závlaze,
  • ke spotřebě pitné vody využívat vrtanou studnu.

Zvýšit svou soběstačnost můžete vždycky

Samozřejmě, ne vždy je možné nebo výhodné stavět dům odstřižený od všech sítí. I v domech, kde výše zmiňované prvky nelze aplikovat v celé jejich šíři, případně chcete-li svůj dům pouze vylepšit,  je možné alespoň částečně uplatnit principy soběstačnosti a zvýšit tak vlastní nezávislost a zároveň šetrnost k životnímu prostředí.

Pohled z okna z domu z vápenopískového zdiva

Vlastní energie z obnovitelných zdrojů

Jednou z možností, jak snížit svou závislost na dodavatelích energií, je vyrábět si vlastní elektřinu pomocí solárních panelů umístěných na střeše vašeho domu. Cena solárních panelů a baterií klesá, ceny energií naopak až závratnou rychlostí rostou, solární panely jsou proto čím dál tím lepší investicí.  

střešní krytina s umístěnými fotovoltaickými kolektory

Jak na instalaci fotovoltaiky? 

Při instalaci fotovoltaiky je vhodné sáhnout po našich střešních taškách Beta nebo Hodonka. Je to totiž sázka na jistotu, naše betonová střešní krytina je nejen krásná a odolná proti rozmarnému počasí, ale v rámci našeho širokého sortimentu vám nabízíme i speciální kolektorové tašky, které zajistí bezpečné a funkční osazení slunečních kolektorů. Dokonce, i když už od nás střechu máte a solární panely plánujete umístit v budoucnu, pak jen jednoduše dle vaší potřeby vyměníte základní tašku za tu kolektorovou.

střešní krytina administrativní budovy s fotovoltaickými panely

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

 

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat