Vyhledávání
Jaké materiály zvolit při stavbě pasivního domu?
Datum
Tagy
Elegant Cihlové stěny
Sdílení

Zájem o výstavbu domů v pasivním standardu v posledních letech strmě roste. Důvodem je nejen výrazná energetická úspora, kterou pasivní domy přináší, ale také vysoký komfort bydlení. Základním předpokladem pro realizaci funkčního pasivního nebo nízkoenergetického domu je přitom výběr vhodného stavebního systému.

Zvolený materiál ovlivňuje komfort bydlení

Podle statistik tráví obyvatelé českých domácností až 90 % volného času doma. I proto je důležité při plánování domu v pasivním standardu myslet nejen na energetickou úsporu, ale také na komfort. Do značné míry ovlivňuje pohodu právě stavební materiál, který musí trvale vyrovnávat vnitřní teplotu v domě.

Správná kombinace materiálů přinese vynikající akumulační vlastnosti, díky kterým se nebude dům v létě přehřívat a v zimě se obejde bez nadměrného přetápění. V horkých letních měsících se vám tak bude bydlet dobře i bez zapnuté klimatizace.

Pozor na riziko vzniku tepelných mostů

Místa, v nichž dochází ve větší míře k předávání tepla, se označují jako tepelné mosty. Ty mají negativní dopad na tepelněizolační vlastnosti všech staveb včetně pasivních. Navíc jsou častým zdrojem vzniku plísní, které souvisí s pronikáním vlhkosti. Zejména u domů v pasivním standardu je důležité zvolit stavební materiál, u kterého bude kontrola a eliminace tepelných mostů co nejjednodušší. Tepelné mosty se objevují nejčastěji v místech napojení dvou konstrukcí, například překladů, oken a podobně.

Rodinný dům Ropice
Rodinný dům z vápenopískového zdiva - za pasivní dům dýchá kvalitní rekuperační systém.

Vápenopískové cihly – ideální i pro stavbu domu svépomocí

Jedním z materiálů vhodných pro výstavbu pasivního domu jsou vápenopískové cihly. Patří mezi ně například cihly  Sendwix, které jsou základním stavebním pilířem unikátního zdicího systému KM BETA. Systém důsledně odděluje statické, akumulační a akustické funkce zdiva od tepelněizolačních. Postup výstavby je z hlediska tepelných mostů snadno kontrolovatelný, což oceníte nejen při stavbě svépomocí. Vzhledem k tomu, že se jedná o stavebnicový systém, je pro svépomocnou stavbu ideální.

Vápenopískové zdivo KM BETA se vyznačuje vysokou pevností, která umožňuje realizovat i velmi štíhlé nosné stěny (už od 175 mm). Díky tomu se užitná plocha pro bydlení zvětší. Ve vápenopískových cihlách jsou navíc umístěné elektrokanálky, které usnadňují realizaci rozvodů elektřiny. Zdivo má skvělé tepelněakumulační schopnosti, chrání před hlukem a je ekologické.

Bojíte se, že dům nebude „dýchat“? Problém řeší rekuperace

Aby nedocházelo k hromadění vlhkosti a vytváření vhodného prostředí pro růst a množení plísní, musí dům „dýchat“. Mnozí mají z montáže zateplovacího systému obavy, protože obálku dokonale uzavře a zajistí neprodyšnost stavby.

V případě pasivních a nízkoenergetických domů však tento problém spolehlivě řeší systémy rekuperace, které zajišťují řízenou obměnu vzduchu. Ve vnitřních prostorách bude vždy příjemné klima, a to při minimálních tepelných ztrátách. Rekuperační systémy totiž nejen že zajišťují obměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý, ale současně předávají zbytkové teplo. I díky tomu je bydlení v pasivních domech zdravé i levné na provoz.

Výběr vhodného stavebního systému je při realizaci pasivního domu zásadní. Věnujte mu proto patřičnou pozornost. Zvolte takový, u něhož bude riziko výskytu tepelných mostů minimální a který přinese maximální tepelnou pohodu i vysoký komfort bydlení.

 

 

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Ceník ke stažení

    Ceník platný od 1.1.2023 PDF 26.58 MB