Vyhledávání
Výhody vápenopískové cihly
Datum publikace
Sdílení

V posledních letech jsou vápenopískové cihly trendem v oblasti výstavby nového bydlení úspory energií. Jedním z důvodů jsou turbuletní změny na trhu s energiemi. Komplexní systém Sendwix, jehož základem je vápenopísková cihla, byla navržen přímo pro stavby nízkoenergetických a pasivních domů. S tímto moderním stavebním systémem tak ušetříte na provozních nákladech na energie jak při vytápění v zimě, tak i v létě při chlazení objektu. A za ušetřené peníze si pak můžete např. vybavit pokoj novým nábytkem.

Obliba vápenopískového zdiva v posledních letech prudce stoupla. Mezi hlavní důvody patří optimální kombinace vysoké objemové hmotnosti, mimořádné pevnosti, vynikajících akumulačních vlastnosti zdicího systému Sendwix. Zdivo v kombinaci s vhodnou variantou izolantu nabízí rovněž širokou variabilitu při volbě skladeb obvodových stěn. 

Zkraťte si topnou sezonu až o měsíc a užívejte ticha! 


Díky své vysoké objemové hmotnosti má vápenopískové zdivo Sendwix nadstandardní tepelnou akumulaci. Ta umožňuje pohodlně překlenout teplotní výkyvy mezi dnem a nocí, případně v přechodných obdobích (jaro, podzim) bez zapnutého topení, čímž se výrazně sníží spotřeba energií. Neméně důležitou vlastností je také akustika, kdy zdivo KMB Sendwix vyniká skvělým tlumením hluku (např. při tl. stěny 240 mm je Rw = 57 dB,což je hodnota bezpečně převyšující i požadavek na mezibytové stěny v bytových domech), takže vás nebude rušit okolní hluk.

Místnost navíc

Zdivo má také vysokou pevnost – až 25 MPa. Systém tak umožňuje navrhovat nosné stěny s výrazně menší tloušťkou (od 175 mm), čímž je dosaženo nejen úspory stavebních materiálů a pracnosti při zdění samotném, ale např. při zastavěné ploše domu 100 m2 lze získat navíc vnitřní užitný prostor (u zmíněné plochy je rozdíl 5 až 8 m2). Nově získanou plochu můžete využít např. pro umístění spíže (skladu) v kuchyni nebo na technickou místnost, apod. 

 

Jednoduchost vedení instalaci

Cihly Sendwix jsou opatřeny průchozími otvory, které jsou určeny pro vedení např. elektroinstalace, datových, koaxiálních kabelů apod. Tyto průchozí otvory na sebe navazují po celé výšce zdiva a vytvářejí tak vertikální instalační trasy, které jsou od sebe vzdáleny 12,5 cm a jsou připraveny pro vedení vodičů např. v souvislosti s tzv. „chytrou domácností“. Odpadá tak nutnost sekání svislých drážek pro kabely, ale stačí pouze vyvrtat otvor pro elektro krabičky, čímž se snižuje pracnost. Na každém bloku je naznačena vodící linka, která umístění kanálku vyznačuje. Další urychlení a usnadnění práce představují ruční manipulační prostředky, nebo dávkovače na lepidlo, které dodáváme. Díky nim lze jednoduše docílit nanesení rovnoměrné vrstvy lepidla v celé ploše spáry a připravit tak dokonalý podklad pro položení další řady zdicích prvků.

cihly s elektrokanálky

Nižší pracnost 

Vzhledem ke specifické výrobní technologii disponují vápenopískové tvárnice Sendwix
přesnými rozměry. Díky tomu je lze přímo bez dodatečného broušení použít pro technologii
zdění na tenkovrstvé lepidlo. Další zásadní výhodou je tedy významná úspora
malty a nižší pracnost, jelikož zdicí prvky se pokládají na pero a drážku a lepidlo se nanáší
jen na ložnou plochu. Zdi jsou tudíž rovné a hladké, a proto lze vnitřní omítky aplikovat
pouze jako tenkovrstvé. To představuje jednoznačnou úsporu pracnosti, materiálu, především
omítek a malt. A navíc při využití těsného spoje pero a drážka, snížíte možnost vzniku nežádoucích spár, kterou by jinak proudil vzduch. 

konstrukce z vápenopískových cihel Sendwix

Větší kontrola 

Vápenopískový zdicí systém Sendwix je lépe kontrolovatelný jak odborníkem, tak i laikem. Řadí se mezi konstrukce dvouplášťové (oddělené zdivo a izolace). Nejdřív tedy zdím zdivo, následně aplikuji vnější kontaktní zateplení ETICS, u kterého každý pozná, že se např. mezi deskami izolantu nacházejí mezery, vytékající lepidlo apod. Konstrukce je tak méně náchylná k chybám, které by při montáži mohly vzniknout. Více jsme se tématu zateplené vs nezateplené konstrukce vénovali v článku „Zateplení domu? Plní hned několik funkcí, nepodceňte žádnou z nich".

Proč vápenopísková cihla Sendwix? 

 • Zisk užitné plochy díky štíhlym nosním konstrukcím 
 • Vhodný stavební materiál pro nízkoenergetické a pasivní domy
 • Vysoká únosnost zdiva (až 25 N/mm2)
 • Rychlá a přesná výstavba
 • Nadstandardní akustický útlum (zvuková neprůzvučnost až 57 decibelů)
 • Možnost vedení elektroinstalaci ve svislých otvorech ve zdivu 
 • Přírodní materiál (složen z píska, vápna, vody)

 

Často se ptáte:

 • Co je to VPC? 

VPC je skratkou pro vápenopískové cihly/ vápenopískové tvárnice. Ty od nás mají obchodní název Sendwix. Pro jeho výrobu používáme jemnozrnný vátý písek z moravské Sahary, vápno a vodu. Tradice naší výroby sahá až do roku 1912. 

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

  Kalkulačky materiálu

  Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

  Spočítat