Vyhledávání
Akustické bloky Sendwix? Ticho ve standardní výbavě
Datum publikace
Sdílení

Jaká je nejsnazší cesta k tichu? Zvolte tu nejtěžší možnost. Bloky Sendwix mají díky své vysoké objemové hmotnosti akustickou pohodu ve standardní výbavě. Už stěna široká 240 milimetrů s rezervou překračuje aktuální normu, robustní základ se navíc umí vypořádat i s případnými chybami během realizace. Vápenopískový systém Sendwix má ticho ve své DNA.

Vápno, písek, voda? Výsledkem můžou být bloky Sendwix. Ten s dodatkem AKU v názvu má šířku 240 milimetrů a při správné realizaci má parametr vzduchové neprůzvučnosti 57 decibelů. Vše ověřeno akreditovanou laboratoří. Pokud jsou pro vás kvalitní podmínky pro pracovní výkonnost, soustředění, odpočinek nebo spánek důležité, postavte si základ pro akustickou pohodu z bloků Sendwix.
 

Definice zvuku 

Zvuková neprůzvučnost je nejdůležitější akustický parametr stavebního materiálu. Lze stanovit výpočtem, přesvědčivější je ale průkazné měření v laboratoři. A jak to vypadá? „Bavíme se o hluku šířeném vzduchem. Na jedné straně zdi je zdroj, na druhé přijímač. Měříme, kolik umí celá konstrukce zdi z tohoto zvuku pohltit,“ popisuje princip jednatel akreditované laboratoře D-akustika Ing. František Dolejší. Právě tam byla stěna z aku cihel Sendwix zkoušce podrobena.

A v reálném případě to může vypadat takto. Pro městskou dopravu se uvádí hodnota 70 decibelů, kamion může vyprodukovat decibelů klidně i 80. Pokud vzduchová neprůzvučnost stěny z materiálu Sendwix 8DF-LP-AKU činí 57 decibelů, pak uvnitř vnímáme hluk s hodnotou 23 až 33 decibelů. Pro srovnání – tyto hodnoty se udávají pro padání listí nebo šepot…


Decibel není metr. Jak čísla chápat?

Pro definici intenzity zvuku se používá jednotka decibel. Pokud ovšem chceme sílu hluku srovnávat, není to tak jednoduché jako třeba v případě délky a metrů. Decibel je obecně logaritmická poměrová jednotka. Nárůst hlučnosti o 3 decibely tak v praxi znamená hluk dvojnásobný. Pro lepší pochopení se hladina hluku často připodobňuje k běžným činnostem. Šum listí má přibližnou hodnotu 20 decibelů, tichý hovor 40 dB, hlasitý hovor 60 dB, pneumatická sbíječka 100 dB…

Akustické cihly Sendwix 

Obecně platí, že čím je materiál těžší, tím je vzduchová neprůzvučnost vyšší. To je základní pravidlo, fyzika. Třeba extrudovaný polystyren, používaný na zateplení, navzdory často rozšířenému mínění nefunguje z pohledu akustiky takřka nijak. „Potřebujete hmotu, od které se hluk přicházející zvenčí odrazí,“ vysvětluje František Dolejší. V případě vápenopískových bloků Sendwix je přitom objemová hmotnost na až 2 000 kg/m3 – ve srovnání s jinými běžně používanými zdicími systémy jde o hodnotu jen těžko hledající konkurenci.

vápenopískové zdivo

Tato skutečnost přináší i další nespornou výhodu. „Když je základní stěna těžká, lépe se s tím pracuje, prostor pro případnou chybu z pohledu akustiky je malý. A když k ní v průběhu realizace stavby přeci jen dojde, následky se snáze odstraňují,“ přidává zajímavý postřeh. Souvisí to s tím, že v praxi se používají pro vzduchovou neprůzvučnost dvě kategorie – laboratorní a stavební. První je daná, druhá je výslednicí toho, jak dobrý je projekt a samotná realizace.

Kdy je správný okamžik řešit hluk?

Projekt zpracovaný, materiál na stavbu objednaný. Pokud začnete hluk a boj s ním řešit až v tomto okamžiku, budete tahat za velmi krátký konec provazu. Jaký je tedy ten správný okamžik? „Určitě musíme začít už tou první fází, tedy výběrem pozemku. Jeho umístění vzhledem k dopravní infrastruktuře a výrobě. Všechny souvislosti musejí projekt a zvolené konstrukční řešení reflektovat. Když v těchto krocích budete spěchat, může se to při realizaci a následném užívání vymstít,“ upozorňuje na možná úskalí technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

A na co si dát pozor v dalších krocích? Vše najdete přehledně v Manuálu pro stavbu.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat