Vyhledávání
Jak ušetřit za vytápění a provoz domu? Nejlepší je nic takového neřešit – být „pasivní“
Datum publikace
Sdílení

Věnovat více pozornosti přípravě projektu a stavbě samotné. Díky tomu pak následně platit za provoz mnohem méně. To je ideální scénář každého investora. Ne vždy se to ale podaří naplnit. V dnešní technologické a legislativní realitě už totiž jen počítání tloušťky izolace nestačí. Na přípravě stavby by se měl od začátku podílet architekt, projektant, energetický specialista i samotný výrobce materiálu. Při respektování všech souvislostí a použití vhodných systémů se pak otevírá cesta k domu energeticky pasivnímu, případně rovnou k nulovému. A to bez znatelného zvýšení investičních nákladů.

POZOR: Od začátku loňského roku se zpřísnily podmínky pro výstavbu. Novostavby již musejí v rámci Průkazu energetické náročnosti budovy spadat alespoň do klasifikační třídy B, což v podstatě znamená provedení v nízkoenergetickém standardu.

„Vzhledem k tomu už není prostor pro improvizaci. Je nutné mít dobrý architektonicko-stavební koncept budovy, zvolit účinné technologie i materiály a využít obnovitelné zdroje,“ říká technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova. Podle něho se už tak vyplatí mít vyšší ambice – stanovit si jako cílový stav rovnou pasivní dům. „Případné vícenáklady se pohybují v jednotkách procent, což znamená téměř okamžitou návratnost během jedné či dvou sezon,“ dodává.

POJMY: Za nízkoenergetický dům se považuje takový, jehož spotřeba energie na vytápění se pohybuje v rozmezí od 15 do 50 kWh/m2 za rok. Pod 15 kWh/m2 pak hovoříme o pasivním domě. Tématem domů s téměř nulovou spotřebou se dlouhodobě zabývá odborné neziskové sdružení Centrum pasivního domu. Členem centra je i naše společnost KM Beta.

První kroky ke stavbě pasivního domu: místo, orientace a tvar

Jako první přichází ke slovu architekt. Ten musí posoudit situaci přímo na místě, pracovat s orientací stavby ke světovým stranám, optimalizovat tvar a vyřešit dispozici. A jaký je ideální stav?

citát k pasivní stavbě

Jdeme na obvodový plášť. Jaký materiál je nejvhodnější?

Nejlevnější energie je ta, která se nemusí kupovat a platit. Tepelně-izolační schopnosti a těsnost obálky domu jsou tak prioritou další fáze. „Čím větší pozornost tomuto kroku věnujeme, tím méně musíme následně investovat do technologií,“ doplňuje Vlastimil Sova.

Pokud jde o stěny, jeví se jako velmi výhodné použití vápenopískového zdícího systému Sendwix. „Má velkou hmotnost, akumuluje teplo, v létě udrží chlad. Kromě toho nabízí nadstandardní akustické parametry. Pro investora, ať už individuálního nebo z řad developerů, je pak rozhodujícím argumentem i jeho vysoká pevnost. Za nosnou je u tohoto materiálu považována už stěna o tloušťce 150 milimetrů,“ shrnuje výhody systému Sendwix Vlastimil Sova.

vápenopísková cihla Sendwix

 

Co to znamená v praxi? Na dům v nízkoenergetickém standardu postačí například kombinace 150 mm zdících bloků Sendwix a k tomu 240 milimetrů minerální izolace. Celkově tedy 39 centimetrů. Pro dosažení dílčího parametru pro pasivní dům pak stačí izolant posílit o 60 milimetrů. Vnější stěna má v tomto případě 45 centimetrů. To je v rámci zděných staveb bezkonkurenční hodnota. „Na stejném půdorysu tak získáme větší vnitřní prostor,“ podotýká Vlastimil Sova.

Důležitým tématem jsou i okna a jejich zasklení. Jen samotné trojsklo nestačí, u pasivních domů se používá předsazená montáž. „Logicky tak na stavbu pasivního domu není optimálním řešením jednovrstvé zdivo s integrovanou izolací,“ doplňuje Vlastimil Sova. Vícevrstvé zdivo je vhodnější i z dalších důvodů – oddělená izolace je lépe kontrolovatelná, tím pádem se snižuje riziko tepelných mostů.

Zajímavost: Pokud si občas říkáte, co by se stalo v případě výpadku energetické sítě, nabízíme odpověď. V pasivním domě ze zdiva Sendwix při venkovní teplotě mínus pět stupňů trvá pokles té vnitřní o jeden jediný stupeň až čtyři dny…

Zdroje tepla a větrání 

Poslední kapitolou jsou technologie – zdroj tepla a řízené větrání. „Když přemýšlím v konceptu pasivního až nulového domu, logicky počítám s obnovitelnými zdroji energie. V praxi to znamená zapojení fotovoltaiky, tepelného čerpadla, případně využití biomasy,“ poukazuje na variabilitu ve výběru Vlastimil Sova. Samozřejmostí je pak rekuperace – řízené větrání se zpětným ziskem tepla.
 

tip ke stavbě nízkoenergetického domu

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat

    Získejte exkluzivní slevu na stavební materiál. Stačí se zaregistrovat.

    Chci slevu