Vyhledávání
Cesta k pasivnímu domu? Důležitý je každý detail, nezapomeňte si proto předsadit
Datum publikace
Sdílení

Vhodný pozemek, promyšlená dispozice, složení obvodového pláště, zateplovací systém, úsporné technologie. To jsou hlavní ingredience pro stavbu pasivního domu. Jde ale jen o nezbytný základ. K tomu, aby stavba naplnila očekávání kladená na pasivní dům, je nutné věnovat pozornost mnoha detailům. 


 

Skladbě obvodového pláště a zateplení jako takovému, jsme se věnovali již v tomto článku. Teď je čas na zmíněné detaily. Jedním z nich je správná technologie osazení výplní stavebních otvorů – tedy oken a dveří. Kromě klasického umístění přímo do zdiva existuje i jiná varianta. Jde o předsazenou montáž, kdy jsou okna a dveře vyneseny až do vrstvy izolantu. Vzhledem k tomu, kolik benefitů přináší, je to nejen pro pasivní dům to nejlepší řešení. Technicky je vše vyřešeno, na trhu jsou k dispozici ucelená a prověřená řešení.

Pasivní dům. Jak na montáž oken

Proč předsazená montáž? To je většinou první otázka, kterou si v souvislosti s každým novým postupem klade většina z nás.

„Pokud výplně stavebních otvorů posuneme až do izolační vrstvy, znamená to, že okna a dveře máme blíže fasádě. Z toho plyne první výhoda – větší prosvětlení interiéru a vyšší tepelné zisky. Pokud se na to podíváme z druhé strany, a to doslova, máme větší prostor na vnitřních parapetech,“ říká Jiří Heger, jednatel české společnosti Propasiv, která vyvinula a nabízí vlastní systém pro předsazenou montáž.

Ten hlavní důvod, proč předsazenou montáž využít, je ale ještě zásadnější. „Tím, že okna a dveře nejsou na vnějším lící zdiva, což je u soudobých staveb běžné řešení, ale až ve vrstvě izolantu, je problém velkých lineárních tepelných mostů vyřešen velmi efektivně,“ doplňuje Jiří Heger s tím, že systém je připraven na všechny druhy materiálů oken i dveří. Propasiv navíc umí řešit i montáž posuvných prosklení – HS portálů.

Z toho, kam se okna a dveře v případě předsazené montáže osazují, je zřejmé, jaký způsob tepelné izolace je ideální – vnější kontaktní zateplovací systém.

 

 

„Zděné pasivní domy jsou v naprosté většině případů realizovány právě vnější izolační obálkou, kdy je nosná funkce oddělena od tepelněizolační. Jde o řešení, které je v průběhu realizace stavby snadno kontrolovatelné. Funguje tak i v reálných podmínkách,“ popisuje optimální vícevrstvý obvodový plášť technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.

 

TIP: „V případě, že použijete jako zdicí systém vápenopískové bloky Sendwix, které vzhledem k vysoké pevnosti charakterizuje štíhlost (zdivo 200 nebo i jen 175 mm silné), můžete se i u pasivního domu dostat na tloušťku stěn pouhých 450 nebo 500 milimetrů,“ říká Vlastimil Sova. Na stejném půdorysu tak získáte větší vnitřní prostor.

 A jak se tedy do vícevrstvé konstrukce výplně osazují?

Základním prvkem je PROPASIV® Hranol PMH. „Osazuje se na vnější stranu zdiva. Plní nosnou funkci ve svislém směru a zároveň určuje předsazení. To činí 80 mm před zdivo,“ říká Jiří Heger. Další součástí systému jsou hranoly PROPASIV® EPS Grey. Ty se doplňují po obvodu výplně. „Důležité je, že pro upevnění a utěsnění vyhovují běžné komponenty jako při klasické montáži. Jde například o pásové kotvy, těsnící pásky a montážní pěnu. Pracovní postupy s nimi jsou pro realizační firmy běžnou praxí,“ přidává důležitý postřeh Jiří Heger.

Na předsazenou montáž oken, dveří nebo HS portálů je ideální myslet již ve fázi projektu. Možné je ale zvolit toto řešení až v průběhu realizace – po vyzdění, před instalací kontaktního zateplovacího systému.

 

Pokud vás zajímají další tipy a rady, využijte náš Manuál pro stavbu. Popisuje zájemcům všechny důležité kroky tak, aby vždy dokázali najít správné řešení, případně mohli napravit již vzniklý problém. Srozumitelnou formou ukazuje, jak má vypadat základní úvaha o pořízení vlastního bydlení, co chtít po architektech a následně projektantech, jak si nastavit pravidla spolupráce s realizační firmou a řeší i to, na co nezapomínat po dokončení – obsahuje přehled všech revizí, kontrol nebo čištění. 

 

 

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat