Vyhledávání
Jak spočítat sklon střechy?
Datum publikace
Sdílení

Sklon střešní konstrukce vůči vodorovné rovině. Takto doslovně bývá definován sklon střechy. Konkrétně se jedná o úhel, který svírá střešní rovina s vodorovnou plochou. Tento údaj je přitom zásadní pro výběr krytiny, protože každý typ krytiny má svůj bezpečný sklon střechy. Pomocníkem pro vás může být minimální sklon, který je rozhodující pro účinný odvod srážkové vody. Jak změřit sklon střechy? Jaký je rozdíl mezi pojmy bezpečný a minimální sklon střechy? Dozvíte se v našem článku.

Bezpečný vs. Minimální sklon střechy

Často se setkáváme s pojmy bezpečný a minimální sklon střechy. První hovoří o hodnotě sklonu, při kterém krytina funguje bez dalšího opatření, druhý minimální sklon střechy představuje hodnotu nejnižšího možného sklonu střechy, při kterém krytina funguje včetně všech opatření. V případě našich krytin jde u řady Beta a Hodonka o bezpečný sklon 22°, sklon střechy 12–90°, u řady Rota je to bezpečný sklon 25°, sklon střechy 15–90°.

 

 

Výpočet sklonu střechy

Na otázku: Jak změřit sklon střechy existuje jednoduchá odpověď. Vše si totiž ukážeme na názorném příkladu.

Co je k tomu třeba?

  • Vodováha
  • úhloměr

Prvním krokem je umístění úhloměru na sádrokartonové podbytí. Vodováhu umístíme ve vodorovné pozici do středu stupnice úhloměru, do bodu 0. Následně stačí jen odečíst hodnotu úhlu mezi stěnou a vodováhou. A výsledkem je hodnota sklonu střechy ve stupních.

 

 

 

Jiná situace nastává při výpočte sklonu v procentech. Tady stačí použít vzorec: sklon střechy = (výška střechy/ její délka) * 100.

Převodní tabulka sklonu střechy:

 

Co si ještě ohlídat?

 

Nejen sklon střechy je rozhodujícím parametrem výběru krytiny. Přemýšleli jste nad tím jak velké problémy může způsobit sníh? Pro Českou republiku existuje podrobná mapa sněhových oblastí. Právě zařazení do sněhové oblasti, spolu se sklonem střechy, je pro stanovení rozsahu opatření zásadní. Jak se na sníh připravit a jak ho nenechat rozjet se dočtete v našem článku.

Často se ptáte:

  • Jak změřit sklon?

U novostaveb se vyplatí číst z půdorysu střechy nebo řezu střechy. Pokud se chystáte svou střechu rekonstruovat a chcete zjistit sklon střechy je možné ho odečíst z pohledů domu podle naší názorné ukázky výše.

  • Jak se určuje sklon střechy?

Nejčastěji se setkáte s uvedením sklonu střechy v stupních, zřídka v procentech. Pro bližší představu v článku uvádíme převod sklonu střechy ze stupně na procenta a naopak.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Rekonstrukce střechy? Zvažte beton

Průvodce měřením střechy

Co potřebuju a za kolik? Cenu materiálu na hrubou stavbu si spočítáte za pět minut

Hladké povrchové úpravy? Minimální údržba, maximální komfort

Jak se zbavit mechu na střeše? Řešením je Beta Prima

Uvažujete o montáži fotovoltaických panelů? Nejdříve si posviťte na střechu

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat