Vyhledávání
Průvodce měřením střechy
Datum publikace
Sdílení

Kde začíná cesta k nové střeše? U počítače. Prvním krokem úspěšného projektu je správné změření střechy. Na první pohled může působit obtížně, zejména u složitějších konstrukcí, ale postup je jednoduchý. Řekneme vám, jak to udělat. A to i bez toho, abyste lezli po žebříku.
 

Postup měření střechy

Co je k tomu třeba?

  • Lať
  • Metr
  • Tužka
  • Papír

Měřit střechu můžete buď přímo shora ze střechy nebo ze země. Pokud zvolíte první možnost, dočkáte se přesnějších údajů, nicméně pokud vám bezpečnost nedovolí, nabízí se měření ze země. Mějte však na paměti, že tyto hodnoty nemusí být zcela přesné.   

V případě šikmých střech doporučujeme měřit každou plochu zvlášť. To stejné platí i u střech složitějšího tvaru typicky u střechy mansardové, valbové. Střechu rozdělíme na jednodušší geometrické tvary a každý tvar tak měříme zvlášť. Začínáme spočítáním délky, šířky a sklonu střechy.

Délku a šířku střechy zjistíme natáhnutím metru podél stěny od jednoho konce ke druhému. Jiná situace nastává, pokud střecha překračuje hranu domu. Tady je třeba vzít metr, lať a tužku. Stoupnout si s latí k hraně střechy, a vyznačit bod konce hrany střechy. To stejné je třeba udělat na druhém konci hrany střechy. U měření polovalby nebo štítu střechy můžeme postupovat stejným způsobem.

 

Není třeba počítat s rozměry pro komíny a odvodňovací systémem. Před samotným nákupem materiálu by mělo proběhnout odborné změření realizační firmou.

Jak změřit střechu bez toho, abyste chodili ven?

Pokud vlastníte stanovou střechu, můžete rozměr odhadnout jednoduše z pohodlí domova. A to vše díky satelitnímu snímku a měřícímu nástroji dostupnému prostřednictvím Google Earth. Po vyhledání vaší přesné adresy a kliknutím na pravítko a označením hran vašeho domova se zobrazí rozměr v metrech dané hrany v metrech. Takto můžete pokračovat dokud nezměříte celý rozměr vaší střechy.

 

Sklon střechy

Sklon střechy, údaj zásadní pro výběr krytiny. Pro každý typ krytiny existuje jiný bezpečný sklon střechy. Pomocníkem pro vás může být minimální sklon, který je rozhodující pro účinný odvod srážkové vody. Jak změřit sklon střechy? Řekneme vám v našem článku s názvem „Jak spočítat sklon střechy“.

Kde pokračovat?

Máte sklon a rozměry své střechy, už jen chybí zjistit cenu stavby. Tu snadno zjistíte přes naší Kalkulačku materiálu bez projektu. Sice neslouží pro účely objednávky, ale díky ní zjistíte orientační a nezávaznou cenu vašeho projektu.

Začtěte se do některého z našich předchozích článků:

Další stavby

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat