Vyhledávání
Se Sendwixem k vítězeství soutěže Stavba Moravskoslezského kraje
Sdílení

Cílem 14.ročníku soutěže STAVBA MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE je poukázat na architektonické skvosty vznikající v Moravskoslezském kraji. Odbornou porotu zajímalo pojetí stavby, hodnotila kvalitu stavebních prací, ale i vhodnost zvoleného stavebního materiálu. Vítězem kategorie Stavby Občanské vybavenosti – novostavby, se stala Tělocvična u ZŠ a MŠ Gustawa Przeczka v Třinci.

Tělocvična u ZŠ a MŠ Gustawa Przeczka, architektonický klenot nedaleko centra Třince

Architektonický návrh uzřel světlo světa v projekční kanceláři FialaArchitects. Na rozloze 1 000 m2 realizační firma vytvořila objekt sloužící jako multifunkční prostor. Nejenže tvoří zázemí pro sporty, ale také poslouží na kulturní akce i jako společenský sál pro školy a širší veřejnost. V objektu se nachází i zrcadlový sál a kabinety pro učitele. Nevšední dojem dotváří kvetoucí zahrada vybudována v okolí tělocvičny. Před samotným slavnostním otevřením nové tělocvičny se vybudovaly nové chodníky, čím se usnadnil přístup do budovy.

Jakým stavebním materiálem tělocvična okouzlila porotu soutěže Stavba Moravskoslezského kraje?

Netradiční pojetí stavby žádá použití kvalitních stavebních materiálů, proto bylo vybráno vápenopískové zdivo Sendwix. Ním byly vystavěny vnitřní a vnější nosné stěny a příčkové konstrukce. Nyní můžeme zmínit několik výhod použitého zdiva. Vyniká akumulací tepla, která reguluje výkyvy interiérových teplot po celý rok, což přináší trvale příjemné klima a majitel stavby tak ušetří na energiích. Kvůli jeho nízké energetické náročnosti je zdivo vhodné pro pasivní a nízkoenergetické stavby. Vysoká únosnost a pevnost cihel umožní stavbu tenkých stěn, co zvětší užitnou plochu.

Další vlastností vápenopískového zdiva je jeho vysoká objemová hmotnost, co se odzrcadlí na skvělých akustických vlastnostech. Zohlednění akustiky materiálu bylo klíčové, kvůli organizování kulturních akcích v prostorech tělocvičny.

Kromě zmíněných vápenopískových tvárnic je nosná konstrukce tvořena i ocelovou skeletovou konstrukcí složenou ze sloupů a příhradových vazníků.

 

Foto: FialaArchitects

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.

    Spočítat