Vyhledávání
Jak na situace, kde standardní řešení znamená kompromis? Kombinovat materiály
Sdílení

Soukromí vesnice, přitom ještě pořád ve městě. Atmosféra tiché ulice, zahrada se vzrostlými stromy. Místo, jaké vám developeři těžko nabídnou. Najdete ho jen v původní zástavbě. Koupě starého domu, ať už jej hodláte rekonstruovat nebo na jeho místě postavit jiný, je ale zároveň jednou z nejtěžších cest k vlastnímu bydlení. Lukáš Kufhaber si ji přesto vybral. Od loňského srpna staví dům ve staré části brněnské čtvrti Líšeň. Vzhledem k limitům svého projektu musel hledat ty nejvhodnější materiály, aby z místních podmínek vytěžil maximum bez kompromisu. Řešení našel portfoliu našich výrobků a služeb.

Kompaktní řadová zástavba. Dům v ní nabízí řadu benefitů, na druhou stranu s sebou nese několik mantinelů. Nemusíte sice příliš řešit zateplení dvou stěn, zároveň máte ale přesně vymezené místo, do něhož se musíte vejít. Navíc je nezbytné respektovat souvislosti – především půdorys a návazné konstrukce domů po obou stranách. Před takovou výzvu se loni postavil Lukáš Kufhaber. Od začátku měl jasno v jednom. Demolice a pak novostavba. Následovala fáze projektu spojená s hledáním vhodných materiálů.

 

Málo místa pro stěny? Nastupuje Sendwix

Projekt počítá s domem o podlahové ploše 145 čtverečních metrů, půdorysně vychází z původního řešení ve tvaru písmene L. V zadní části směrem do zahrady se při navrhování objevil požadavek na subtilní nosné stěny a příčky. Jako jediné dostupné řešení se v této situaci ukázaly vápenopískové bloky Sendwix. Obvodové zdivo je zde vytvořeno z prvků 7DF-LDE s tloušťkou pouhých 200 milimetrů. Na příčky pak stačilo použít Sendwix 4DF-LDE, který má dokonce jen 115 milimetrů. „Podařilo se tak ušetřit několik čtverečních metrů plochy a dát do interiéru přesně to, co jsme chtěli,“ popisuje důvody pro použití charakteristicky bílých a hladkých bloků Sendwix Lukáš Kufhaber.

TIP: Sendwix je přírodní zdicí materiál. K jeho výrobě používáme výhradně vápno, písek a vodu. Vyznačuje se vysokou pevností, mrazuvzdorností, dobrým akustickým útlumem a schopností akumulovat teplo. Vzhledem k vysoké objemové hmotnosti až 2000 kg/m3 je na nosnou stěnu možné použít bloky s tloušťkou už od 150 milimetrů.  

Zbytek domu červený

Pro zbytek prvního podlaží a celé druhé byl zvolen keramický zdicí systém Profiblok, také od KM Beta. Na obvodový plášť je použit Profiblok 300 Brus Z. „Vzhledem k okolním budovám a členitosti stavby je nutné řešit množství detailů. Proto jsme od začátku počítali s vícevrstvým obvodovým pláštěm. Stěna plní jen roli nosnou, takže může být subtilnější. Tepelněizolační vrstvu necháme na kontaktním zateplení, kterým lze relativně snadno vyřešit i méně obvyklé situace, a vyhnout se tak tepelným mostům,“ vysvětluje Lukáš Kufhaber.

Ze systému Profiblok najdeme v Líšni také prvky 140 Brus Z, použitý na všechny vnitřní nenosné příčky, a Profiblok 175 Brus Z pro atiku na zelené střeše. Vnitřní omítky jsou rovněž od KM Beta. Součástí pozemku je původní sklep, který investor rekonstruuje. Uvnitř jsou použity sanační odvlhčovací omítky, také z řady Profimix.

Když hrubá stavba, tak opravdu celá

Jsme výrobcem základních materiálů pro celou hrubou stavbu. Od zdících bloků Sendwix a Profiblok přes stropní systémy Miako a Hurdis až po betonovou střešní krytinu Beta, Hodonka a Rota. K tomu přidáváme vlastní suché směsi Profimix obsahující nejen malty a omítky, ale i potěry. „Chceme stavebníkům co nejvíce usnadnit cestu k bydlení. Proto jsme zavedli novou službu a nabízíme klientům zprostředkování i dalších materiálů od ryze českých firem. Například tesařských prvků pro střechy,“ říká výkonný ředitel KM Beta Ing. Marek Žídek.
Této nabídky využil také Lukáš Kufhaber. Materiál na krovy přijel na stavbu připravený přesně podle projektu. Ten přitom nebyl vůbec jednoduchý. Střecha je vzhledem k půdorysu velmi členitá. V zadní části domu navíc bylo zvoleno řešení, kdy střecha je plochá, pochozí a osázená zelení. 
 

A jak vypadá projekt v Líšni aktuálně? Hrubá stavba je hotová, pod střechou. Na jaře pak budou pokračovat další práce…

TIP: Pokud chcete získat komplexní podporu výrobce, nechte si spočítat projekt na váš dům od nás. Na adrese www.kmbeta.cz/kalkulacky. Kromě toho jsou zde i kontakty na regionální manažery, kteří vám poradí s dalšími službami. 

Vyhledejte nejbližšího regionálního manažera na 3 kliknutí!

Regionální manažeři v KM Betě působí po celé České republice. Vyhledejte toho nejbližšího Poradí vám, ve kterém z více než 500 prodejních míst je naše zboží skladem.

    Kalkulačky materiálu

    Využijte naše kalkulačky, které za vás jednoduše spočítají spotřebu materiálu.
    Spočítat